KRAŠTOVAIZDŽIO APSAUGA

 

Dabartinė visuomenė pripažįsta, kad Žemėje susiklostė nepalanki ekologinė situacija. Iškyla būtinybė išsaugoti žmogų supančią gamtinę aplinką, jos įvairovę. Didelis krūvis sprendžiant šias problemas tenka kraštovaizdžio ekologijai. Kraštovaizdžio ekologija žvelgia į žmogų ne tik gamtinėje, bet ir socialinėje, kultūrinėje, technogeninėje aplinkoje ir jo formuojamose geosistemose.

Siekiant optimizuoti žmogaus poveikį gamtai būtina spręsti pagrindinių kraštovaizdžio savybių išsaugojimą, racionalų teritorijos panaudojimą, tikslingą gamtinių kraštovaizdžio funkcijų pritaikymą. Žmogaus veikla sukelia kraštovaizdžio pokyčius, kurie vėliau gali neigiamai veikti patį žmogų. Užterštoje gamtinėje aplinkoje blogėja žmogaus gyvenimo ir poilsio sąlygos, blogėja žmonių sveikata, mažėja gamtinė įvairovė.

Žmogaus  ūkinė veikla sukelia atskirų kraštovaizdžio komponentų pokyčių, todėl vartotojiškos, trumparegiškos veiklos rezultatas – kraštovaizdžio degradacija, jos metu įvyksta negrįžtami pokyčiai, pažeidžiamos ar sunaikinamos pagrindinės kraštovaizdžio struktūros funkcijos.

Kraštovaizdžio gamtinio potencialo ir įvairaus poveikio jam subalansavimas būtina sąlyga, norint išvengti ekologinių ir socialinių konfliktų. Labai svarbu įvertinti ne tik kraštovaizdžio apkrovos dydį, bet ir potencialą, nes gamtinės aplinkos pokyčių mastas priklauso ne tik nuo poveikio šaltinio rūšies  ir stiprumo, bet ir nuo potencialių genetinių krštovaizdžio galimybių - genetinio atsparumo. Kraštovaizdis - sudėtinga supergeosistema, todėl jo atsparumo, visumos ryšių vertinimas privalo būti visapusiškas ir moksliškai pagrįstas.

Alytus ir jo apylinkės pasižymi didele kraštovaizdžio įvairove. Gamtinė įvairovė daro miestą patrauklų miesto gyventojams ir svečiams. Ypač vaizdingos pro Alytų vingiuojančio Nemuno pakrantės, nuo Alytaus piliakalnio atsiveriantys vaizdai į nedidelį jaukų, žalią miestą. Nemuno pakrantėse įkurtas Vidzgirio botaninis draustinis vertingas ir patrauklus didele bioįvairove, čia įrengtas Ekologinis mokomasis takas traukia ne tik gamta besidominčius moksleivius, bet ir miesto gyventojus, norinčius pasigėrėti kraštovaizdžiu, atsiveriančiu nuo Radžiūnų piliakalnio. Alytų supantys pušynai susilieja su miesto parkais ir sudaro vientisą žalią rūbą. Miestas tarsi skendi žalioje pušynų ir lapuočių medžių jūroje, maloniai nuteikdamas miesto gyventojus ir jo svečius. Šis neįkainojamas kraštovaizdis liks išsaugotas tik mūsų visų - miesto gyventojų geranoriškos veiklos ir pilietiško požiūrio į savo krašto vertybių išsaugojimą.  

UAB Dzūkijos vandenys

 

Alytaus turizmo informacijos centras

 

 

 

UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras

 

 

 

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras